Сперматогенеза
Мъжката възпроиводителна тъкан се състои от 3 вида клетки:
- Сперматозоиди
- Лайдигови клетки- интерстициални
- образуват тестостерон
- още през ML ІІІ – ІV започват да синтезират тестостерон, което е от значение за формирането на ”мъжки” мозък. След раждането дегенерират
- в пубертета се формира секундерна интерстициална тъкан.
- Сертолиеви клетки – подпорни
- образуват кръвно-тестикуларната бариера. При увреждането й имуноглобулини попадат в семенните каналчета- силно снижава фертилитета
- поддържат, предпазват и участват в изхранването на герминативните клетки
- фагоцитират резидуалните телца
- отделят протеин, който свързва тестостерона
Етапи на сперматогенезата: ~ 72 дни
- размножаване – СПЕРМАТОГОНИИ- стволовите клетки, делят се митотично, диплоидни клетки. При деленето се образуват купчинки от клетки свързани помежду си с цитоплазмени мостчета, което осигурява едновременното им зреене и диференциация.
- растеж – СПЕРМАТОЦИТИ І Ред. След период на растеж встъпват в І-во мейотично делене. Диплоидни.
- зреене – СПЕРМАТОЦИТИ ІІ Ред. След ІІ-ро мейотично делене дават СПЕРМАТИДИ- хаплоидни.
- трансформация (формиране) – СПЕРМАТОЗОИДИ.
Превръщането на сперматидите в сперматозоиди е за около 25 дни. Включва: образуване на акрозомата, опашката и намалямане на цитоплазмата.Образуваните в семенните каналчета сперматозоиди се депонират в надсеменника, където престояват ~ 15 дни. От надсеменника чрез ductus epididimis сперматозоидите се придвижват в ductus ejaculatoris. При еякуляция спермата преминава от ductus ejaculatoris в простатната част на уретрата и към нея се прибавя секрета на простатната жлеза.
Механизъм на еякулацията и състав на спермата
- При здравия мъж спермата има алкална р-я (рН ~ 7.5-8). Попадайки във влагалището (кисела р-я) за няколко часа се обездвижват. Секрета на цервикса обаче е алкален и сперматозоидите бързо усилват движенията си. Смята се, че оплодителната способност на сперматозоидете се запазва мах 30 (48)ч. Скоростта на движение е 4-5 мм/ мин.
- сперматозоиди – 200-400 млн; (до маточните тръби достигат ~ 20 млн)
- семенна течност – образува се от секрета на семенните мехурчета, простата, булбоуретрални жлези
- общия обем на еякулата е ~ 3-4 мл
- еякулация- ритмични контракции на mm. bulbocavernosus et ischiocavernosus.
Транспорт на сперматозоидите в женската полова система:
При оргазъм маточните контракции предизвикват аспириране на депонираната сперма. По този начин значително се улеснява преминаването на сперматозоидите в благоприятната за тях алкална среда на цервикалния канал. Освен това по време на оргазма цервикалната запушалка се изтласква от цервикалния канали се потапя в сперма. След като премине оргазма тя се всмуква обратно, като по този начин внася и сперматозоиди.
През canalis cervicalis достигат до маточната лигавица, оттам към тубарните ъгли и маточните тръби. Преминаването през тези среди е възможно само при наличе на подходящи условия – мукус, който се отделя през овулаторната фаза на МЦ.
Овогенеза
Женската възпроизводителна тъкан се състои от 4 вида клетки:
- овоцити
- сателитни (фоликуларни) кл
- интерстициални кл
- тека- кл
Стадии на овогенезата
- ОВОГОНИИ – делят се митотично и образуват овоцити от І ред
- ОВОЦИТИ І ред- 700 хил. От тях по време на вътреутробното развитие голяма част загиват и остават около 400 хил. До пубертета остават под 40 хил. През репродуктивния период на жената узряват по 13 фоликула годишно или около 400 за целия период.
- folliculi ovarici primordiales – овоцит І ред ограден от един ред сателитни клетки
- folliculi ovarici primarii – образуват се след раждането, когато овоцита І ред навлиза в период на растеж.
- folliculi ovarici secundarii – овоцит с увеличени размери, zona pellucida и няколко реда сателитни клетки. Блестящата обвивка съдържа специфични рецептори за свързване с протеини от главата на сперматозоида.
- Трети стадий: Зреене на фоликулите(формиране на Граафови фоликули). Включва:
- пролиферация на фоликуларните клетки
- растеж на яйцеклетката
- формиране на theca folliculi
Фоликуларните клетки се делят и образуват дебел слой около овоцита. На другия край се формира фоликуларна празнина, изпълнена с фоликуларна течност, богата на естрогени, произведени от тях. Вследствие на това яйцеклетката остава избутана на една страна заедно с купчинка от фоликуларни клетки - зародишево хълмче. Яйцеклетката е заобиколена от zona pellucida. Над нея corona radiata- радиално подредени фоликуларни клетки. Останалата част от зреещия фоликул е обградена от правилно подреден слой фоликуларни клетки – membrana granulosa. Над нея се формира капсула, изградена от два слоя - theca interna и theca externa. М/у theca interna и membrana granulosa се разполага финна с.т. базална мембрана. Във theca interna непосредствено до фоликуларните клетки на гранулозния слой се намират фенестрирани капиляри, до които достигат естрогените, а непосредствено преди овулацията и прогестерона.
Оплождане
Извършва се в ампуларната част на тръбата мах 24ч след овулацията. Овоцита е във ІІ- ро мейотично делене.
Капацитация- процесът на проникване на сперматозоида през обвивките на яйцеклетката. Това става под въздействие на съдържащата се в акрозомата хиалорунидаза. При допиране на сперматозоида до яйцеклетката се образува малко издаване наречено фертилизационен конус, през к` навлиза главата на сперматозоида. Ядрата на половите клетки се сливат и се образува zygota – 46 хромозоми. След образуване на зиготата около яйцето се формира обвивка, непозволяваща навлизането на други сперматозоиди.
Развитие на плода
Бластогенеза
Период на делене – 2, 4, 8 … и т.н. Приема се бластомерите до стодий 4 или 8 клетки са тотипотентни (totus – изцяло, potens- могъщ, силен), т.е. всеки от тях е способен да развие отделен ембрион. Така се получават монозиготните близнаци. Към 50-60ч се образува морула (купчинка от клетки).
Бластомерите секретират течност и на 3-4 ден от оплождането се образува – бластоцист – мехурче изпълнено с течност. Тогава zona pellucida започва за се разкъсва, яйцето увеличава размерите си и към 5-6 ден попада в маточната кухина. В продължение на около 48ч бластоциста остава свободен в маточната кухина.
Нидация
Започва към 7-мия ден след оплождането и продължава 40 часа. Зародиша напълно потъва във функционалния слой на ендометриума, който е в секреторна фаза. Под влияние на отделените от трофобласта протеолотични ензими се образува имплантационната ямка, в к` се излива кръв. В първите дни храненето на зародиша е именно от тази кръв.
При наличиена бременност ендометриума отговаря с т.нар. децидуална р-я. Лигавицата набъбва и в нея се оформят характерните децидуални клетки. С нарастването на оплоденото яйце, децидуата се разделя на 2 слоя: decidua capsularis (повърхностен) и decidua basalis. Частта, която покрива маточната кухина се означава като decidua vera.
Синцитио-трофобласта (повърхностния слой) произвежда ЧХГ, който спомага да не дегенерира жълтото тяло, а също и неговата ендокринна ф-я (прогестерон).
Непосредствено след нидацията зародиша „потъва” в ендометриума.
Периодът на имплантация е критичен период в ембриогенезата. Нормално бластоцистът се имплантира по задната стена на матката и по-рядко странично. Имплантирането близо до цервикалния канал е свързано с усложнения по време на бременността и раждането. Много рядко при тубарен стерилитет – в тръбата или още по- рядко в коремната кухина.
Бременност = 280 дни = ML X = 40г.с. = 9 1/3 календарни месеца
Яйце- периода от оплождането до раните стадии на нидацията, т.е ~2 седмици след оплождането.
Ембрион – 5 – 8 г.с. Хориалния сак е с d ~ 10мм. Налице са хориални въси, равномерно разпределени по цялата повърхност на хориона.
Прод (фетус) - от 9 г.с до раждането. Период на органогенеза.
ML III - може да се различи пола - първи спонтанни движения (не се усещат още).
ML V - усещат се първите движения на плода, долавят се сърдечните тонове, fundus uteri е на линията на пъпа
ML VI - започва отлагането на подкожна мастна тъкан, тежи около 600гр. След аборт плода прави дихателни движения, но все още е Нежизнеспособен.
ML VII – 1000гр, след прекъсване на бременността, плодът може да движи крайниците си, да изплаче, при специални грижи може да оживее
ML ІX – 2500гр – добра жизнеспособност.
ML X - 3000-3500 гр; ~ 50 см
Най-чести причини за интраутеринна ретардация (IUGR)
- непълноценно хранене на майката
- цигари, алкохол, наркотици по време на Бременността
- нарушено кръвостабдяване на плацентата
- хромозомни аномалии
Критични периоди по време на вътреутробното разветие
- предимплантационен период – най-често! Жената още не знае че е бременна!
- 6- 8 г.с.- началото на органогенезата
Основни тератогенни фактори
- йонизираща радиация
- медикаменти – Антибиотици (Противотуморни, Тетрациклин, Стрептомицин), Li, Антиметаболити
- тежки метали
- ИЗ- Рубеола, CMV, Генитален херпес, Токсоплазмоза, сифилис …
—